SYN Awards 2021 Finalists

NOMS 2 SYN Awards (3) NOMS 1 SYN Awards (1) NOMS 3 SYN Awards (1)

Accessible List of our SYN Awards 2021 Finalists –

Best individual presenter of the year:
1. Louis Parkinson – Summer Selection & Shuffle All                                                                                        2.Victoria Rudnikov – SYN Hip Hop
3. Sam Deshayes – 1700
4. Xenia Sanut – Asian Pop Nation
5. Elizabeth Busch – Loud & Queer

Best podcast:
1. Right on – Tom Denham; Connor Jonas
2. The Tiny Podcast Project – Ollie Krusec & Rowen Midello, Kiera Varrese, Megan Whitfield, Sammy Perryman, Wing Kuang
3. The Glam Gizmo – Tom Denham
4. The Happydemic – Dylan Storer and crew

Producer of the year:
1. Celest Chan – Asian Pop Nation 2020
2. Conner Matthews – Player One 2020
3. Alexa Kalathoor & Anika Luna – Amplify 2020
4. Sarah Thomas & Katerina Kostakos – 1700 2021
5. Selin Kaya & Riley Geary Goodwin – The Hoist 2021

Best SYN nation Hub program:
1. Various Students – Primary Perspectives (School Broadcasting Network)
2. Bea and Drew- Beatrix Scarlett Samuelsson & Drew Russell-Alchin (Radio Fremantle)
3. Amber Kelleher – On A Side Note (2BOB Radio)
4. Mat Morgan – The Songwriters (Gippsland FM)

Best newcomer:
1. Benny Bies, Sam Simpson and Joey Lithgow – Get cereal
2. Louis Parkinson – Shuffle All and Summer Selection
3. Xenia Sanut – Art Smitten & The Happy-demic and Asian Pop Nation

Best review or current affairs segment or feature:
1. Just Bing it! The Google and news media stoush – Fae O’Toole for Panorama
2. Whose history? The ‘Learn Our Truth’ campaign. – Tayla Oates for Panorama
3. COVID-19’s impact on mental health in the music industry – Angus Thomson for Panorama                    4. STUCK BEHIND BORDERS, COVID-19’S IMPACT ON YOUNG PEOPLE ACROSS THE GLOBE – Youssef Saudie for Panorama

Best arts or comedy segment or feature:
1. Celeste Chan and Nicole de Souza, Asian Pop Nation interview with Margot Tanjutco
2. Get Cereal, Friday the 18th of Dec with Sam, Benny and Joey

Best interview:
1. Anneliese Farrer – Interviewing Jamie Lowe for Panorama
2. Benny Bies and Joey Lithgow – Interviewing Nathan Senn for Get Cereal Fridays
3. Nicole de Souza and Xenia Sanut – Interviewing Jay Ooi for Asian Pop Nation
4. Holly Mark – Interviewing Nicola Henry for Panorama
5. Celeste and Nicole – Interviewing Hien Pham for Asian Pop Nation.

Best music segment or feature:
1. Nicholas Sarlos-Welsh – Interviewing KODY for AMPLIFY
2. Courtney Whitelaw & Selin Kaya – Interviewing Great Gable for The Hoist
3. Victoria Rudnikov – SYN Hip Hop’s series ‘The Breakdown’

SYN media learning broadcast of the year:
1. Mount Waverley Secondary College Junior – Students of MWSCJ
2. Hume Valley School – Lucas, Adelle, Korina, Haydn, Rami, and Ahmed.
3. Communities on Air: Gen U – Pipa, Ying Yi, Chuong, Jeremy, Daniel and Jonathan.
4. Footscray High School – Ella, Edith and Jenny.

Best social media content:
1. AMPLIFY 2020 – The whole team
2. 1700 2021 – The whole team
3. Moshpit 2020 – Jason Evans
4. PANORAMA 2021 – The whole team
5. AMPLIFY 2021 The whole team  
Best seasonal program:
1. Summer Selection – Louis Parkinson
2. When Stranger’s Meet – Miles Glaspole and Tyla Chapman
3. Shuffle All – Louis Parkinson
Best presenting team of the year:
1. Tom Parry, Tom Denham & Connor Jonas – Right On Track                                                                              2. Miles Glaspole and Tyla Chapman – When Strangers Meet                                                                                  3. Nick Angus and Victoria Rudnikov – 1700 “Home”
4. Benjamin Bies, Joseph Lithgow and Samuel Simpson – Get Cereal
5. Selin Kaya and Courtney Whitelaw – The Hoist
Under 18 volunteer or program of the year:
1. Anika Luna – AMPLIFY
2. Max Taylor – AMPLIFY
3. Thiruavani Arunachalam-Elanthendral – AMPLIFY
SYNers Choice:
1. SYN Unplugged – SYN’s First Outside broadcast
2. Hip Hop EP 2021 – Victoria Rudnikov
3. Housemates Q&A with Pjenne and Merve – Housemates Team
4. 1700 Team – 1700 on campus